1. Year with OpenEmbedded

  It was one year ago when I pushed first change to OpenEmbedded package metadata.

  That does not mean that I started using it year ago — my first submissions was in March 2004 when I started to look into OE. My first submission was SubApplet 1.0.7 which I sent to OE ML in 2004-03-20 — some time later I became maintainer of that package. Then sent some other packages, patches to existing ones etc.

  In first days of May 2004 I tried to get image built by OE to boot on my Zaurus. It took few days, three attempts and lots of patching but finally I booted into text console. Most of that work was applied into repository and I got invitation into Open Embedded team. Who will not want to go in? I wanted and joined.

  Since then I had ~650 changesets to packages and some OE core/BitBake changes. We released 3 versions of Familiar distribution and 3 OpenZaurus distros.

  Written by Marcin Juszkiewicz on
 2. moja babcia zmarła

  Właśnie się dowiedziałem, że zmarła moja babcia. Dołączyła do reszty tego pokolenia z mojej rodziny. Jednego dziadka nie miałem okazji poznać — zmarł przed moim urodzeniem, drugi w 1988 roku — niosłem jego odznaczenia na czele pogrzebu (strasznie mi łapy zmarzły). Babcia, która mnie wychowywała zmarła w zeszłym roku w październiku — jak zmarł papież Jan Paweł II stwierdziłem, że ona przygotowała mu tam już miejsce (byli z tego samego rocznika). A teraz druga.. takie momenty uświadamają człowiekowi, że jest śmiertelny.

  Written by Marcin Juszkiewicz on
 3. googled

  I noticed that googling for “OPIE Truetype” or “OPIE TTF” gives my page in first link — it’s nice :)

  I hope that many users will find that usefull.

  Written by Marcin Juszkiewicz on
 4. Wordpress rule

  I started using Wordpress as a base of my website, then moved OpenZaurus website to WP. Today Mickeyl asked me few questions about it because he is considering to use wordpress on his site, then few other guys…

  Wordpress rule ;)

  Written by Marcin Juszkiewicz on
 5. Po polsku czy po angielsku?

  Wczoraj jedna znajoma zapytała co u mnie słychać. Pogadaliśmy chwilę i podałem jej linka do tej strony. Padło pytanie czemu nie piszę po polsku.

  Tak więc czemu ten serwis jest w tak dużym stopniu po angielsku? W zasadzie od jakiegoś czasu coraz więcej dyskusji toczę w języku angielskim — głównie ze względu na projekty, którymi zajmuję się w tzw. “wolnym czasie”. Jest to OpenEmbedded, OpenZaurus, OPIE i wszystko co z nimi związane. Co prawda jest nieco osób w Polsce zainteresowanych tematem ale jak na razie spotkałem ich raptem kilka — padło kilka pytań jak zrobić to i tamto na Zaurusie czy IPaq. Z niektórych odpowiedzi skleciłem teksty, które widać w menu (w obu językach).

  Kto wie — może zacznę pisać częściej w obu językach?

  Written by Marcin Juszkiewicz on
 6. Snow

  Today I saw 4°C and light (very light) snowing outside.. Brrr.. winter is going back?

  Written by Marcin Juszkiewicz on
 7. Bluetooth and C760

  In Monday I got BlueTooth CF card from lardman. Getting it to connect with my desktop equipped with USB BlueTooth dongle was pain… until I restarted Zaurus — after this they both connect and works ok. Now I can surf the web without any cables :)

  Hint for those who will try the same — in Debian all what I had to do was switching “pand” ON in /etc/default/bluez-utils — then some work on configuring “bnep0” on both sides and it works.

  Next step will be WiFi — but first I have to buy WiFi card for my desktop. But who knows.. maybe first I will try to bridge “usb0” with “bnep0” to have one connection nevermind which method of connection I will use..

  Written by Marcin Juszkiewicz on
 8. New OZ website

  During weekend I finally moved OpenZaurus website to Wordpress. It looks similiar to this site as I’m admin there.

  I hope that it will get more attention from users…

  Written by Marcin Juszkiewicz on
Page 104 / 105