Jak kupić N810 żyjąc w Polsce?

This post is in Polish language and describe how to buy Nokia N810 while living in Poland. Vendor decided to not sell tablets in our country.

Kupno Nokii N810 w Polsce praktycznie rzecz biorąc jest niemożliwe. Oficjalny kanał sprzedaży odpada więc pozostają inne metody.

Pierwszy rzut oka — Allegro (sprawdzałem też eBay ale na polskim nikt nie sprzedaje N810). Znalazłem jedną aukcję ale jest to egzemplarz wysyłany z USA więc pojawia się ryzyko o nazwie “Urząd Celny” a co za tym idzie 22% VAT do opłacenia… Tak oto 1349 PLN przestaje być atrakcyjną ceną.

No ale możemy sami poszukać w USA — w końcu dolar jest tani :) Na Amazonie można kupić za 420 USD (~1050 PLN), zaś w amerykańskim sklepie firmowym Nokia można dostać 72 USD zniżki przez co wychodzi bodajże 403 USD (~1000 PLN). Do tego oczywiście dochodzi koszt przesyłki do Polski. Niestety nadal pozostaje kwestia wizyty w Urzędzie Celnym…

Tak więc spójrzmy na rynek bardziej nam bliski czyli sklepy w Unii Europejskiej. Najpierw sklepy niemieckie. Według wyszukiwarki cenowej Google ceny zaczynają się od 400 EUR (~1450 PLN) co jest taką sobie ceną — przesyłka z USA z opłatami w urzędzie celnym wychodzi bardziej opłacalna…

Ciekawą ofertę ma eXpansys — pod warunkiem, że zignorujemy sklep w domenie .pl :) Niespodzianka polega na fakcie słabnięcia wartości funta brytyjskiego względem Euro. I tak w sklepie w Anglii N810 kosztuje 294,95 GBP (~1430 PLN) zamiast 454,95 EUR (~1650 PLN) w sklepie “polskim”.

Czemu jednak określam to jako ciekawą ofertę skoro wygląda na tyle samo co w wielu niemieckich sklepach? Otóż cały trik polega na fakcie, że będąc płatnikiem VAT (czyli w naszych realiach: firma z VAT-EU) można od razu nabyć bez podatku co daje cenę 263 GBP (~1280 PLN) wliczając w to przesyłkę DHL-em.

Pozostaje kwestia gwarancji. Z tego co wiem to sprzęt zakupiony w Europie ma gwarancję ważną także w Polsce. Inaczej wygląda sprawa z tabletami zakupionymi w USA — na tamtejszy rynek produkowana jest nieco inna wersja (inne uregulowania w kwestii działania WiFi/BT) i nie jest ona wspierana na rynku europejskim.

Pytanie tylko czy polski serwis Nokii jest w stanie naprawiać tablety skoro nie ma ich w sprzedaży. Zadzwoniłem do jednego z oficjalnych punktów serwisowych i dowiedziałem się, że urządzenie będzie przyjęte do naprawy i przekazane do głównego punktu serwisowego ze względu na fakt, iż nie jest to produkt oferowany na rynku polskim.

euro n810 nokia